Як розрахувати площу фарбування (побілки)

Здавалося б, у школі всі вчилися і формули визначення площі пам’ятають (або знають де їх можна знайти) всі. І з підрахунком площ проблем виникнути не має. Але не все так просто і однозначно, коли йдеться про визначення площі оздоблювальних робіт, тому що тут є свої тонкощі та складності (див. на фото).

Як бути з ребристими плитами, балками, колонами, укосами, нішами, дверними та віконними отворами… Як це рахувати? Що враховувати, а що ні? Для початку, давайте розглянемо основні помилки щодо обсягів робіт.

Як порахувати площу стелі з ребристих плит
1. Ребра великі опорні  2. Ребра малі поперечні 3. З/Б балка  4. Пілястра (пристінна колонна)

Помилки щодо обсягів малярних робіт

  • “Із загальної площі стін потрібно відняти віконні та дверні отвори” – це не завжди так, вірніше практично завжди не так, нижче розглянемо докладніше.
  • “Площа стелі дорівнює площі підлоги” – на відміну від підлоги, стеля не завжди рівна (плоска), тому площа складних стель (напр. з ребристих плит) розраховується інакше. Як правильно порахувати площу стелі з ребристих плит розглянемо нижче.
  • “Укоси окремо рахувати не потрібно” – у якихось випадках не потрібно, у якихось потрібно, нижче розглянемо ці випадки.

Як правильно розраховується площа при фарбуванні

Правильність підрахунку обсягів робіт у будівництві визначає ДБН. ДБН – це будівельні норми та правила, затверджені нормативно-правовими актами, виданими центральним органом виконавчої влади з питань будівництва та архітектури, яким в Україні є Міністерство регіонального розвитку та будівництва України (Мінрегіонбуд). В нашому випадку це:

  • ДБН Д.2.2-15-99 – Збірник 15 Оздоблювальні роботи → Малярні роботи

ДБН (державно будівельні норми) розробляють для регулювання та приведення до єдиного стандарту будівельних процесів, починаючи від проектування та технологій, закінчуючи економікою будівельної сфери.

Як правильно порахувати площу стін

Обсяг робіт з фарбування внутрішніх поверхонь водними складами слід обчислювати без вирахування прорізів і без урахування площі віконних та дверних укосів та бокових сторін ніш. Площа стовпів та бічних сторін пілястр включається до обсягу робіт.
Примітка. Площа фарбування окремих стін, що мають проемность понад 50%, визначається по дійсно фарбованій поверхні, тобто за вирахуванням прорізів та з додаванням площі віконних та дверних укосів та бокових сторін ніш.ДБН Д.2.2-15-99 Малярні роботи п. 1.2.3.4
Висновок:
Правильність підрахунку обсягу робіт, при фарбуванні стін фарбами на водній основі (водоемульсійні, акрилові, акрилатні, латексні, побілкові розчини тощо) залежить від площі отворів:

  • Якщо на окремо взятій стіні отворів менше 50%, то площа цієї стіни дорівнює: довжина х висоту + площа бічних сторін пілястр (пристінних колон). Отвори не викидаються, укоси рахувати не потрібно.
  • Якщо на окремо взятій стіні отворів більше 50%, то площа цієї стіни дорівнює: довжина х висоту – (мінус) площа отворів + площа укосів. Отвори викидаємо, укоси рахуємо.

 

Обсяг робіт з фарбування стін масляними та полівінілхлоридними складами повинен визначатися за вирахуванням прорізів. Площа фарбування стовпів, пілястр, ніш, віконних та дверних укосів включається до обсягу робіт.ДБН Д.2.2-15-99 Малярні роботи п. 1.2.4.4
Висновок:
Площа фарбування стін масляними та полівінілхлоридними складами (фарби на органічних розчинниках: сольвент, уайт-спірит тощо) дорівнює: довжина х висоту – (мінус) площа отворів + площа укосів. Отвори викидаємо, укоси рахуємо

Як правильно порахувати площу стелі з ребристих плит

Обсяг робіт з фарбування ребристих перекриттів повинен обчислюватися за площею їх горизонтальної проекції із застосуванням коефіцієнта 1,6.ДБН Д.2.2-15-99 Малярні роботи п. 1.2.4.6
Висновок:
Площа стелі з ребристих плит дорівнює: довжина х ширину (площа у плані) х 1,6 кф. Кут (градус) нахилу стелі враховувати не потрібно. Площа з/б балок (або ферм з/б) на які спираються плити прораховуються окремо по дійсно фарбованій поверхні (розгортка).

Загальні висновки та коментарі

По стелі з ребристих плит

Очевидно, що площа стелі, що фарбується, з ребристих плит (на фото) буде більше ніж плоскої стелі (напр. монолітне перекриття). Питання наскільки, невже на 60%? У 9 з 10 випадків реальна площа, що покривається буде менше, так як ребристі плити бувають різних типорозмірів, відповідно довжина і кількість поперечних ребер змінна, висота опорних поздовжніх ребер також змінна. Власне, коефіцієнт 1,6 це кф. з запасом. Але все ж таки він затверджений і прописаний в ДБН, відповідно його застосування обґрунтовано і правильно.

По стінах

У багатьох замовників непорозуміння: “навіщо рахувати площу отворів (дверей, вікон) у площу стін, якщо по цих отворах ніякої роботи не ведеться” (варіант коли отворів менше 50% на окремо взятій стіні). Тут не так все однозначно, по-перше в цьому варіанті не враховуються укоси, якщо ці укоси розгорнути (порахувати), то вони можуть закрити більшу частину отвору; по-друге, цей отвір (вікно, двері) потрібно захистити (напр. заклеїти плівкою) від попадання фарби. З цих міркувань цілком резонно, що прорізи враховуються в площу стін.

Загальний висновок:
У будь-якому випадку, замовник може попросити, в приватному порядку, підрядника порахувати обсяг робіт точно (фактично пофарбовану поверхню), а не правильно. При бажанні, лояльний підрядник використовуючи електронні вимірювальні прилади (лазерні рулетки), площу стелі (на фото) точно розрахує за 10 хвилин. Як підсумок, отримана площа при точному вимірі буде практично завжди нижчою за площу розрахованої згідно ДБН.

Поділитися: