Цементне молочко на бетонній поверхні підлоги

Цементне молочко представляє собою цементну кірку на бетонній або цементно-піщаній стяжці. При подальшій обробці поверхні підлоги безшовними полімерними матеріалами (фарби, лаки, епоксиди, поліуретани) верхні 2÷4 мм. стяжки необхідно видалити. З нового бетону (стяжки) видаляється цементне молочко, зі старого – карбонізований верхній шар.
Цементне молочко на поверхні бетону

Причини утворення цементного молочка

 1. Склад цементу
  У складі цементу присутні луги. При змішуванні цементу з водою утворюється водний розчин гідроксиду кальцію Ca(OH)₂, який виходячи на поверхню, вступає в реакцію з повітрям, а саме з вуглекислим газом CO₂. Як результат, поверх стяжки погано розчинний шар карбонату кальцію CaCO₃ (вапняк).
 2. Неправильне водоцементне співвідношення
  Часто будівельники у розчин, який був приготовлений з дотриманням всіх пропорцій, навмисне додатково додають воду. Мета – зробити його пластичнішим, тим самим спростити собі роботу (розтягувати рідку суміш простіше і швидше). Така суміш при перемішуванні є однорідною, але при її укладанні, вібрації, ущільненні відбувається розшаровування, так як більш важкі компоненти суміші (щебінь, пісок) осідають, а легші витісняються вгору. Як результат, на поверхні стяжки кірка цементного молочка.

Слід зазначити, що навіть при правильному водоцементному співвідношенні цементна кірка може бути, питання лише в якій кількості. Але найважливішою проблемою надлишкової води у суміші є зниження марки розчину від проектної. Більше води – нижче марка, відповідно нижче твердість, міцність та довговічність стяжки. Тому водоцементне співвідношення має бути завжди точним.

Навіщо видаляти цементне молочко та старий верхній шар бетону

 • Для надійної адгезії контактного фінішного покриття (лак, фарба, рідка гідроізоляція) з тілом стяжки. При нанесенні різних полімерних покриттів на не підготовлену стяжку виходить тришарова конструкція: тіло стяжки – кірка з цементного молочка або карбонізованого шару – фінішне покриття. Як результат, полімерне покриття прилипає не до міцної стяжки, а до слабої кірки цементного молочка (карбонізованого шару).
 • Для кращої міцності стяжки (конструкції загалом). Поверхнева цементна кірка, перебуваючи між «тілом» бетону та фінішним покриттям, є найслабшим шаром. При експлуатації конструкції, у всіх шарах створюються внутрішні напруження, які можуть призвести до руйнування слабкого шару. Тому слабкий шар повинен бути видалений.

Які можуть бути наслідки (якщо не видаляти)

Відшарування цементного молочка з фінішним покриттям Відшарування фінішного покриття з цементним молочком
Відшарування -1 Відшарування -2 
 1. Великі або локальні відшарування (бухтіння) полімерного покриття із слабким верхнім шаром. Природа цього явища така: полімерний матеріал, що наноситься (фарба, лак, рідка гідроізоляція) перебуває в рідкому стані, в процесі полімеризації (висихання) з покриття випаровується розчинник і, матеріал трохи зменшується в об’ємі, тим самим створюючи на поверхні лінійні напруження. Якщо до цього ще додати можливу напругу від механічних навантажень, то слабка основа «підриває» – сила адгезії цементного молочка до тіла стяжки виявляється нижче створених внутрішніх напружень шару цементної кірки. Як результат, відбувається відшаровування фінішного покриття із шаром цементного молочка від «тіла» стяжки.
 2. На поверхні полімерного покриття може утворитися сітка тріщин (павутинка). Цементне молочко не маючи у своєму складі наповнювача (пісок, щебінь) є крихкою. При дії механічних навантажень та температурного перепаду, слабкий крихкий шар розтріскується. У свою чергу, якщо фінішне покриття не в змозі «погасити» напруження, що виникли внаслідок розтріскування підкладки, то воно тріщить також.

Способи видалення цементного молочка

Шліфування бетону Шліфування підлоги
В роботі мозаїчно шліфувальна машина В роботі ручна шліфувальна машина
 • Механічний спосіб:
  а) Шліфування поверхні
  Це найпоширеніший спосіб видалення цементного молочка та старого верхнього шару бетону (2-4 мм). Для великих та середніх площин використовують мозаїчно шліфувальні машини. На середніх та малих ділянках можна обійтися ручними шліфувальними машинами.
  в) Піскоструминна та дробоструминна обробка
  Це ефективний спосіб зняття цементного молочка, але через дороге і громіздке обладнання використання даного методу обробки не завжди доцільно.
 • Хімічний спосіб
  Обробка поверхні виконується 5-10% розчинами соляної, оцтової кислоти або іншими вже готовими хімічними речовинами. спец. засобами. Хімічний розчин повинен прореагувати з цементним молочком, після чого виконується промивання поверхні рясним струменем води. Але при такій обробці слід використовувати перевірені хім. засоби у певній кількості та концентрації, тому що є ризик не тільки зняти цементне молочко, але й завдати шкоди «тілу» бетону

За відсутності можливості застосування способів описаних вище, цементне молочко або карбонізований шар можна спробувати  видалити за допомогою металевих щіток.

Відео: шліфування підлоги


Висновок
Якщо на стяжку підлоги планується наносити безшовні, контактні (які повинні приклеїтися) полімерні покриття (фарба, лак, епоксид, поліуретан), то шліфування-зачищення поверхні бетону є обов’язковим. При цьому шліфування виконується як на молодому бетоні, так і на старому. З молодого видаляється цементне молочко, зі старого – карбонізований шар (близько 2-4 мм)

Не пропустіть знижки, акції та цікаві публікації, підписуйтесь в Facebook  Instagram


Дивіться також:
Деформаційні шви у підлогах. Як зробити? Технологія та правила виконання

Поділитися: